Levegő-levegő hőszivattyúk (klímák)
A levegő-levegő hőszivattyú a levegőből vonja el a hőt (pl. kint az udvarban) és ezt juttatja el más helyen lévő levegőnek, (bent a lakásba) amit ott lead. A levegő folyamatos mozgatásáért a hőszivattyúba épített kompresszor felel, ami a hőt szállítja az épületben, illetve a hűtőközeget melegíti fel összenyomással.
A hűtőközeg olyan gáz keverék, aminek forráspontja alacsonyan van és ennek segítségével a hőszivattyú az alacsonyabb hőmérsékletű helyről képes hőt elvonni, azt a magasabb hőmérsékletű helyre szállítani. Ennek a folyamatnak célja a hőenergiával való gazdálkodás, melyet pl. meleg víz készítéshez fel lehet használni a környezeti hőt hasznosítva.
A hőszivattyú működéséhez nem szükséges semmilyen füstgáz elvezető rendszer, nincs szükség gáz bekötésére, sem tüzelőanyag raktározásához helyiség kialakítására.
A közművek bekötése hosszadalmas és költséges eljárás, a hőszivattyú telepítése egyszerű, gyorsan megoldható. Minimális áramfogyasztással működik. Hosszútávon gazdaságos, és az egyik legtisztább fűtési megoldás. Energia felhasználásának nagyobb részét a környezetből nyeri, ha megújuló energiát (szél vagy napenergia) használunk a hőszivattyú által fogyasztott áramhoz, nagyon biztonságos, CO mentes rendszerrel fűthetünk.
Többféle hőszivattyú létezik attól függően, hogy honnan vonják el a működésükhöz szükséges hőt. Különbséget teszünk geotermikus, víz és levegő hőszivattyúk, ez utóbbin belül levegő-levegő és levegő-víz hőszivattyúk között.